Fejfák

2009.04.14. 09:59

A hagyományos népi temekezési szokásaink egyik legfőbb tárgyi kelléke a fejfa. És bár Erdélyben emelkedett a legmagasabb művészi tökélyre, Magyarország nagyrészén megtalálható.

A „fejfa”, „főtöl való fa”, „gombfa” a magyarságnál általánosan használt emberi alakot utánza, vagy ebből származó sírjel, míg a kopja a katonai szolgálatot teljesítőt megillető sírjel. Így a „kopjafa”, mint „fejfát” helyettesítő fogalom értelmetlen.

Az erdélyi és alföldi magyarság körében a zászlós kopjafával kiegészített fejfa általánosan használt sírjel volt. A kopja elsősorban a harcost illette meg, de odatűzték hozzátartó fejfájához is. A fejfa felismerhetően emberi alak: legfőbb része a fej illetve az ezt jelző süveg-, sisak-, kalapforma faragvány. Mind a fejfa, mind a hozzátűzött kopjafa formája, kivitelezése és színei a halott nemével, korával és társadalmi helyzetével kapcsoltaosak. A fejfafaragás módja és a kopja alkalmazásának szokása egyaránt a kereszténység elötti ősi, keleti hagyomány.

 

Irodalom: A székely sírfák kérdéséhez-Dr: Koós Károly

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elysium.blog.hu/api/trackback/id/tr921063817

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

rosszabb 2009.04.16. 10:45:30

Létezik három kifejezés:
fejfa, gombfa, kopjafa...
Melyiket hol ismerik? És mi a különbség közöttük?
Miből lehet tudni, hogy az erdélyi kopjafa más erdetű, mint a Duna-Tisza kozi gombfa?

atoganabra 2009.04.17. 02:07:53

Tehát.
A fejfa az, amit ma tévesen kopjafának nevezünk, vagyis egy emberi alakot formázó faragott fa. A kopja egy dárdához hasonló rúd, amit sokszor zászlóval díszítve tűztek a katonai szolgálatot betöltött halottak kopjafája melle vagy éppenséggel a tetejére. A gombfát vékony szár jellemzi, tetején egy hatalmas gombbal vagy egy kinyílott tulipánnal és míg a fejfák a halott fejénél helyezkednek, a gombfa a halott lábánál, így ennek csak mellékes, ideiglenes jelleget tulajdonítanak.
Azt viszont nem nagyon értem, hogy miért kellene az erdélyi fejfának más eredetűnek lennie, mint a Duna-Tisza közi gombfának?

Ha érdekel a téma: www.kopjafa.hu/koos.php
süti beállítások módosítása